معرفی استان خوزستان

وقتی بحث سفر و گشت و گذار به میون میاد ، اولین مقصدی که به فکرمون میرسه شمال و جنگ و ساحله ! اما جایی که کمتر به اون پرداخته شده، بهشت گمشده ایه به اسم خوزستان .  همیشه که قرار نیست مقصد سفرموم شمال و سواحل شلوغش باشه ، خوزستان هم میتونه یه مقصد عالی برای یک سفر خاطره انگیز باشه . خوزستان به عنوان بزرگ ترین قدیمی ترین فلات ایران ، قطب انرژی ایران هم به شمار میاد. اما در کنار طبیعت بی نظیر و متنوع ، چیزی که بیشترین تاثیرو توی جذب گردشگر به خوزستان داره ، فرهنگ مهماندوستی و خوش برخوردی مردم این منطقه ست . انگار که خاک مقدس خوزستان ، قلب مردمو با مهر خودش جلا داده . طبیعت خوزستان بخاطر وجود کارون که قلب منطقه ست  و جنگل های کوهستانی زاگرس ، و البته به خاطر وجود مناطق سیاحتی و زیارتی متنوع یک مکان عالی برای سفرهای تفریحی به شمار میاد. 

آب و هوای خوزستان

با اینکه خوزستان به عنوان یکی از گرمسیرترین استان‌های ایران شناخته خمیشه ، اما در کمال با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه و و جود رشته کوه زاگرس مناطقی توی خوزستان هستن که اب و هوای فوق العاده ای دارن . همین موقعیت جغرافیایی که از یک سمت به دریا میرسه از سمت دیگه به کوه و جنگل و از یک جهت به مناطق خشک و بیابانی ، باعث شده تا خوزستان منطقه چند اقلیمی باشه . خلاصه که شما با سفر به خوزستان مکیتونین انواع و اقسام آب و هوا و طبیعتو از نزدیک و با فاصله کم ببینین و شگفتی طبیعتو بهتر و بیشتر درک کنین.

تاریخچه خوزستان

طبق تحقیقات باستان شناسی و تاریخی که چندین سال انجام شده ، خوزستانو به عنوان یکی از اولین تمدن های جهان معرفی کردن، به طوری که سه تا از بناهای خوزستان توی فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده ن. شاید در نگاه نخست خوزستان منطقه‌ای خشک و بدون جاذبه‌ طبیعی به نظر برسه؛ اما این استان به‌جز جاذبه‌های طبیعی چهارفصلش ، جاهای دیدنی تاریخی زیبایی هم دارد.

 درباره واژه خوزستان معانی و تعابیر بمختلفی وجود داره که البته همین اسامی هم در طول تاریخ دست خوش تغییرات زیادی شدن.همونطور که گفتیم خوزستان جزو اولین تمدن های جهانیه و همین موضوع باثده تا فرهنگ های مختلفیو توی دل خودش جا بده. مهمترین نشانه های این استدلال مناطق و کاخ های تاریخی هستن که جز جاذبه های گردشگری خوزستان به شمار میان .  قدمت این استان به ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمیگرده استانی که حالبا طیف وسیعی از اقوام و فرهنگ‌ها رو تو دل خودش جا داده ، در گذشته بخشی از امپراتوری عیلامی بود و رونق اون در طول تاریخ ادامه داشت و در دوران هخامنشیان و ساسانیان شکوفا شد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *